Megszépült az óvodakert

Birtokba vehették a gyerekek a megújult Csicsergő Óvodát

Látványos felújítás történt a Thaly Kálmán utca 19. szám alatti Csicsergő Óvodában a nyári szünet alatt: önkormányzati forrásból teljes egészében megújult az intézmény játszóudvara. A gyerekek szeptember 2-án vehették birtokba a piknikasztalokkal, napvitorlás homokozókkal, műfűves labdapályával, és párakapuval gazdagodott kertet, ami láthatóan azonnal elnyerte a tetszésüket.

Ferencváros Önkormányzata évek óta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy segítse a kerületben élő családokat, ennek érdekében külön fedezetet biztosít a gyerekek nevelését szolgáló intézmények felújítására, korszerűsítésére. – Az önkormányzat felelős gazdálkodásának köszönhetően folyamatosan nő az óvodák fejlesztésére fordítható összeg. Míg tavaly 250, addig idén már 300 millió forint áll rendelkezésre erre a célra – mondta Bácskai János az óvoda megújult kertjének bejárásán. A polgármester nem érkezett üres kézzel, a látogatás alkalmával minden óvodás kapott egy ajándékcsomagot.

A felújítási munkálatok során kicserélték az udvar burkolatát: a napvitorlás homokozók köré, illetve a szomszédos bölcsődéből is megközelíthető labdapályára műfű került, míg két nagyobb placcot természetes gyeppel borítottak be. Közlekedésre térkőből ösvényeket alakítottak ki, amelyeken a gyerekek akár biciklizhetnek is. A játszóeszközöket színes, ütéscsillapító gumiburkolattal vették körbe, így a jövőben elkerülhetők lesznek a komolyabb sérüléssel járó balesetek. A beruházás több mint 27 millió forintból valósult meg.

Hiány nincs, fejlődés van

Nincs olyan óvoda Ferencvárosban, amelyet ne érintett volna valamilyen felújítás, vagy fejlesztés az elmúlt években – nyilatkozta lapunknak Zombory Miklós, óvodai ellátásért felelős alpolgármester, aki arról is beszámolt, hogy se férőhely- se pedagógushiány nincs a kerületben.

– Hány gyermeket érint az óvodai ellátás a IX. kerületben, és van-e elegendő férőhely?
– Az előző nevelési évben az önkormányzat által fenntartott kilenc óvodában biztosított férőhelyek száma közel 1500 volt, a beíratott gyerekeké pedig valamivel több mint 1200. A kicsik óvodai elhelyezése tehát megoldott, sőt, viszonylag nagy tartalékkerettel rendelkezünk.

Ferencvárosban az önkormányzat külön forrást biztosít az óvodák, oktatási, szociális és kulturális intézmények felújítására. Mi fért bele ebbe a keretbe az elmúlt néhány évben?
– Örömmel mondhatom, hogy nincs olyan óvoda kerületünkben, amelyet ne érintett volna valamilyen felújítás ebben a ciklusban. Van olyan intézmény, amelyik külső homlokzati, vagy lapostető-szigetelést kapott, van, amelyiknek elavult nyílászáróit cseréltük ki. Meghatározó jelentősége azonban a játszóudvar-felújításoknak volt és van. Ezek célja az, hogy minél nagyobb teret biztosítsunk a gyermekek szabad levegőn történő játékához. A fejlesztések pedig mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek neveléséhez szükséges feltételek színvonala folyamatosan javuljon, ezzel együtt a kerület minél vonzóbbá váljon a fiatal családok számára.

– Hogyan érinti Ferencvárost az országosan jelentkező óvodapedagógushiány?
– Szerencsére időben kezelni tudtuk a problémát, és megnyugtató megoldást találtunk. Olyannyira, hogy több esetben azt halljuk vissza más kerületekből, hogy Ferencváros elszívja a munkaerőt. A szakemberek megtartásában nagy szerepet játszott, hogy a képviselő-testület döntése értelmében 2018 szeptembere óta minden, az önkormányzat által fenntartott óvodában dolgozó pedagógus havi bruttó 45 ezer forint többletjavadalmazásban részesül.

– A legutóbbi testületi ülésen szóba került, hogy még idén légtisztító berendezésekkel látnák el az óvodákat. Miért van erre szükség?
– Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kerületben élő gyerekek egészséges környezetben nevelkedhessenek. Nemcsak a szabad levegőn töltött időhöz kell megteremtenünk a megfelelő feltételeket, hanem az óvodai épületeken belül, a csoportszobákban is, hiszen a gyermekek idejük nagy részét mégiscsak itt töltik. Ezért vetődött fel a csoportszobák levegőtisztításának lehetősége. A pollenek, spórák, egyéb allergének, valamint vírusok és baktériumok eltávolítására alkalmas készülékek üzemeltetése évente összesen 60 óvodai csoportban több mint 1200 gyermek egészségére hathat kedvezően.

(forrás: Ferencváros újság, Ferencvaros.hu)